Minulé udalosti

I. Od vypuknutia moru ubehlo už takmer 7 rokov. Temný boh Morgion bol zahnaný, lenže skaza, ktorú so sebou priniesol, sa zapísala na celom kraji. Zo začiatku to vyzeralo, že sa všetko vráti do starých koľají, avšak v podvečer porážky Morgiona prestal svietiť mesiac Aesta. V priebehu pár dní už na oblohe nebolo vidieť ani zvyšné dva mesiace, Noctus a Lunitas. A potom to začalo.

II. Mesační mágovia, vďaka ktorým bola provincia Jazna známa a ktorí rýchlo sa rozširovali vo svete, začali šalieť. Z ničoho nič sa obracali proti vlastným ľuďom, aj proti ostatným. Po niekoľkých dňoch chaosu sa ujal veci cech, ba dokonca sa pridala aj sekta vrahov zvaná Čierne Srdce, ktorá zmasakrovala všetkých mesačných mágov. Povráva sa, že ich podporoval samotný Rád paladinov, ktorí nenašli iné riešenie, než sa zbaviť hrozby brutálnou metódou.

III. Či už to je pravda, alebo nie, mestá v Jazne po takejto rane ostali bez ľudí schopných ich brániť, a nekromanceri s podporou zvyškov nemŕtvych začali postupne obsadzovať trosky miest. Každý, kto mal trochu rozumu a vôle do života, utiekol do vedľajších provincií. Tie si na hraniciach postavili palisády, ktoré boli strážené Kráľovskou armádou, avšak s odstupom času tieto hliadky poľavili.

IV. Praktikovanie mesačnej mágie je prísne zakázané. Všetky voľne dostupné zmienky o nej boli zničené, a paladinovia Rádu sa uistili, že v žiadnom meste Jatomdanu sa nenachádza žiaden mesačný mág. Vo väčšine kráľovstva sa však vyskytovali elementálni mágovia, ktorí sú schopní fungovať bez vedľajších následkov, avšak ani zďaleka nie sú tak silní, ako boli mesační.

V. Samotná provincia Jazna sa stala domovom nemŕtvych a nekromancerov, ktorí stáli za šírením nákazy. Okrem iného tu ostali šialení mesační mágovia, ale tiež sa tu dá natrafiť na rôznych vyvrheľov, a divné magické stvory. Palisády síce chránia Vont pred týmito hrozbami, občas sa však stane, že niečo prejde skrz a spraví škody v okolí.